Bieżniki lniane i obrusy — jak o nie dbać i dlaczego warto je wybrać?

Bieżniki lniane i obrusy od dawien dawna królowały na naszych stołach. Kiedy do głosu doszły sztuczne materiały, na chwilę zostały zrzucone ze świecznika. Na szczęście powróciły do łask i od jakiegoś czasu są najchętniej wybieranymi rozwiązaniami. Decydują się na nie szczególnie osoby, którym zależy na ochronie środowiska, a także niebanalnym i nienagannym wystroju wnętrza. W końcu każdy chyba przyzna nam rację, że naturalne piękno będzie idealnym dopełnieniem stołu. Warto również mieć na uwadze, że bieżniki lniane mogą służyć użytkownikom przez wiele lat, pod warunkiem że dobrze o nie zadbają.
Bieżniki lniane — jak dobrze o nie zadbać?
Jeśli do tej pory przechowywałeś lniane bieżniki i obrusy w szczelnych woreczkach, musisz wiedzieć, że popełniałeś karygodny błąd. Tego typu produkty muszą oddychać, ci przy szczelnym worku nie jest możliwe. Co więcej, powinny być także regularnie użytkowane, ponieważ długie leżenie lnu w szafie mu nie służy. Włókna lniane mogą stać się słabe, a tym samym tkanina stanie się krucha i podatna na przerwanie. Decydując się na regularne użytkowanie, możesz mieć pewność, że woda oraz krochmal, których będziesz używać do pielęgnacji sprawią, iż włókna zostaną dobrze odżywione, a tym samym staną się mocniejsze. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że częstsze użytkowanie lnianych obrusów i bieżników sprawi, że staną się one delikatniejsze i milsze w dotyku.
Bieżniki lniane — jak prawidłowo je prać i prasować?
Jeśli chcesz, aby twoje bieżniki lniane prezentowały się wyjątkowo, musisz pamiętać, że należy je prać tylko i wyłącznie w delikatnych środkach piorących. Jeśli zawsze prałaś w proszku do prania, musisz wiedzieć, że dla obrusów i bieżników wykonanych w 100% z lnu może on być za mocny. W tym wypadku warto zastąpić go delikatnym płynem do prania. Pamiętaj także, że bieżniki lniane źle zniosą potraktowanie ich odplamiaczami na bazie chloru. A czy można je prasować? Wielu producentów zaleca, aby prasować je jeszcze przed całkowitym wyschnięciem materiału. Dzięki temu unikniesz gięcia się materiału, do którego lniane tkaniny mają tendencję.